Spotkanie miodem płynące

Powiększ obraz

Wczoraj (15 marca) w godzinach popołudniowych na zaproszenie Lubaczowskiej Rady Seniorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościł Roman Krawczyk – Prezes Terenowego Koła Pszczelarzy oraz Jan Zawada – pszczelarz z terenu Lubaczowa. Opowiadali oni o właściwościach miodu i korzyściach z jego spożywania.

Spotkanie rozpoczęła Beata Klatka – inicjatorka wydarzenia, inspektor Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego, która przywitała wszystkich gości. Następnie głos zabrali Roman Krawczyk
i Jan Zawada – prelegenci, którzy od wielu lat zajmują się pszczelarstwem, a o miodach i jego produkcji wiedzą prawie wszystko. Podczas wykładu pt. „Edukacja miodem płynąca” swoją wiedzą podzielili się ze słuchaczami. Seniorzy mogli posłuchać o zwyczajach i pracy pszczół, działalności lubaczowskich bartników oraz o produktach pszczelich. Roman Krawczyk podał 10 powodów dlaczego warto jeść miód, który wybrać na dane dolegliwości, jak rozpoznać oryginał od podróbki i czego nie robić, aby miód nie stracił swoich właściwości. Pszczelarze uczulali, by miód kupować tylko ze sprawdzonych pasiek.

Uczestnicy szczególnie zainteresowali się rodzajami miodu, jego pozyskiwaniem i walorami prozdrowotnymi. W trakcie spotkania seniorzy mogli posmakować miodu wielokwiatowego, lipowego, akacjowego, leśnego, a nawet pyłku kwiatowego.