Seniorzy zdobyli tytuł Znawcy Literatury Henryka Sienkiewicza

Powiększ obraz
W czwartek 8 grudnia w Miejskim Domu Kultury o tytuł Znawcy Literatury Henryka Sienkiewicza – polskiego literata i noblisty walczyły Młodzieżowa Rada Miasta i Lubaczowska Rada Seniorów. Turniej zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną zakończył obchody Roku Sienkiewiczowskiego.

Henryk Sienkiewicz posiadał szczególny typ wyobraźni artystycznej. Był człowiekiem wielkiej pracowitości i dokładności, a ponadto, o czym się nie mówi, miał doskonałą pamięć. A jaką pamięć o Henryku Sienkiewiczu mają lubaczowianie? O tym przekonać mogliśmy się podczas czwartkowej rywalizacji.

W turnieju prowadzonym na wzór „Familiady” padały pytania o życie pisarza, jego twórczość i zekranizowane powieści. Seniorów reprezentowali Maryla Mulak, Grażyna Bielec, Jan Serafin, Teresa Mamczura, Magdalena Foryt- Mrzygłód , a w imieniu młodzieży na pytania odpowiadali Ewa Szpyt, Kamil Maksymowicz, Daniel Kapała, Mateusz Kwiatek, Karolina Zygarlicka. Konkurs poprowadził Daniel Pilip, który wcielił się w rolę Litwosa. Po szeregu zadanych pytań wyłoniono zwycięzcę – drużynę Lubaczowskiej Rady Seniorów. Symboliczne pióro Henryka Sienkiewicza i zestaw książek wręczył laureatom Burmistrz Krzysztof Szpyt. Zwycięzcy wspólnie z młodzieżą postanowili przekazać książki podopiecznym Domu Dziecka w Nowej Grobli. W ich imieniu publikacje odebrała dyrektor Renata Bobrek.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli także wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości naszego noblisty, uczestnicząc w quizie skierowanym do publiczności. Młodzież była przygotowana, w nagrodę każdy otrzymał kubek okolicznościowy. Rozstrzygnięto również konkursu na tekst do ilustrowanych bajek (Mini ZOO, Na leśnej polanie, Ptactwo domowe) wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleszycach.

Po zakończeniu rywalizacji odbyło się spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel, autorką książki „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” oraz publikacji dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

wstecz