Policjanci i Strażacy w CAS

Powiększ obraz

W poniedziałek 4 marca w Centrum Aktywności Seniorów odbyło się kolejne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa. W debacie wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie.

Jak w poprzednich spotkaniach, tak i tym razem tematem przewodnim było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. Podczas spotkania poruszone zostały zagadnienia:

  1. Metody stosowane przez oszustów (na wnuczka, policjanta, bankowca, administratora, kuferek).
  2. Sposoby zabezpieczania mieszkań przed złodziejami.
  3. Bezpieczne zachowanie Seniorów jako użytkowników dróg.
  4. Zagrożenie czadem.

Przedstawiciele Policji zwrócili uwagę na niebezpieczne sytuacje, w których Seniorzy mogą stać się ofiarami przestępstw oraz  przekazali informacje, jak postępować w przypadku różnych zagrożeń. Podczas spotkania zebrani, dzięki wyświetlonym filmikom, mogli ku przestrodze  obejrzeć przykłady tych oszustw. Najczęściej stosowane to metoda na wnuczka, policjanta, bankowca, przedstawiciela opieki społecznej, nieuczciwych akwizytorów, a nawet na „litość”. Bezpieczeństwo to także zasady prawidłowego użytkowania dróg, o czym również przypomnieli funkcjonariusze.

Przedstawiciel Straży Pożarnej  poruszył temat potencjalnych przyczyn pożarów w mieszkaniach, o tym jak się zachować w razie ich wystąpienia, jak udzielać pierwszej pomocy oraz do kogo zaalarmować  w razie zagrożenia. Zebrani dowiedzieli się również o technicznych środkach  zabezpieczenia przeciwpożarowych tzn. o  czujnikach tlenku węgla i dymu oraz o korzyściach płynących  z zamontowania ich w  mieszkaniach.

tekst. Beata Klatka

zdjęcia: KPP w: Lubaczowie