Opowiadał seniorom o turystyce zdrowotnej

Powiększ obraz

W poniedziałek (25.04) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie ponownie gościł dr geologii Miłosz Huber, adiunkt UMCS w Lublinie, wykładowca w ramach Uniwersytetu III wieku. Tym razem przedstawił zebranym zagadnienia związane z naszym zdrowiem.

 

Głównym tematem prelekcji były „Aspekty turystyki zdrowotnej” – co to jest turystyka zdrowotna, czego od niej oczekujemy i gdzie warto pojechać, by poczuć się lepiej. Licznie zebrani seniorzy mogli posłuchać o historii turystyki zdrowotnej już od czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Równie ciekawe okazały się opowieści o pierwszych sanatoriach. Ponadto dr Miłosz Huber tłumaczył, jakie warunki muszą być spełnione, aby dana miejscowość mogła otrzymać status uzdrowiska.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się o tym, że podstawą terapii uzdrowiskowej są naturalne metody rehabilitacyjne, a najważniejszym produktem uzdrowiskowym są borowiny wykorzystywane do okładów oraz lecznicze wody mineralne, które stosuje się do kąpieli i kuracji pitnych. Do leczenia chorych w uzdrowisku wykorzystywane są także klimat i walory krajobrazowe.

Jednak warto pamiętać, że chcąc poczuć się lepiej, nie zawsze trzeba wyjeżdżać do danej miejscowości uzdrowiskowej. Lepsze samopoczucie uzyskamy częściej się śmiejąc, zdrowiej odżywiając i otaczając się pięknym, naturalnym terenem.