O finansach w bibliotece – Kurs e-learningowy dla Seniorów za nami!

Powiększ obraz

W dniach 8-14 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna realizowała działania w ramach projektu „O finansach… w bibliotece”, którego głównym organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

W ramach projektu grupa ok. 30 Seniorów (zarejestrowanych oraz uczestniczących w roli wolnego słuchacza) poznało pięć z dziesięciu zaproponowanych przez organizatorów modułów:

1. „Bank centralny”,
2. „Bezpieczeństwo finansów w sieci”,
3. „Oszczędzanie i inwestowanie”,
4. „Płatności bezgotówkowe. Jak wygodnie i bezpiecznie płacić, korzystając z nowoczesnych technologii”,
5. „Zakupy przez Internet. Jak kupować, nie wychodząc z domu?”.

Szkolenia prowadzone były przez bibliotekarzy, którzy zostali przygotowani do poprowadzenia spotkań edukacyjnych i otrzymali wsparcie w trakcie ich realizacji zarówno głównego organizatora, tj. FRSI, jak również partnera regionalnego, tj. biblioteki wojewódzkiej. Korzystając z dobrych relacji z podmiotami, z którymi na co dzień współpracuje MBP, udało się zaprosić do (bezpłatnego) udziału w projekcie eksperta – pracownika banku, który odpowiadał na nurtujące pytania Seniorów, a dla prowadzących bibliotekarzy – pełnił rolę konsultanta merytorycznego.

19 sierpnia w Czytelni pod chmurką odbyło się spotkanie podsumowujące projekt – „Podaj dalej…”, podczas którego seniorzy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia oraz upominki przygotowane przez organizatorów. W spotkaniu, oprócz seniorów biorących udział w projekcie, uczestniczyli także przedstawiciele innych instytucji, m.in. Biblioteki Pedagogicznej filia w Lubaczowie, Miejsko Gminnej Biblioteki w Oleszycach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej oraz Urzędu Miejskiego w Lubaczowie, które w przyszłości także mogą zorganizować tego typu działania.

Podczas spotkania seniorzy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat organizacji warsztatów oraz tematów w nich poruszanych. Stwierdzili, że edukacja finansowa jest bardzo potrzebna starszym mieszkańcom małych miejscowości, a pracownicy biblioteki, którzy nie po raz pierwszy współpracują z Seniorami, znakomicie z tym zadaniem sobie poradzili. Spotkanie „Podaj dalej…” miało także służyć wymianie wiedzy i doświadczenia pomiędzy bibliotekarzami.

W 6. edycji projektu trwającego do końca listopada 2019r. weźmie udział 100 placówek bibliotecznych z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 200 tys. mieszkańców z całej Polski.