Narodowe Czytanie 2019

Powiększ obraz

W imieniu organizatorów  zachęcamy do włączenia się do akcji Narodowe Czytanie „Nowel Polskich”, które odbędzie się 7 września 2019 r. o godz. 10:00 na lubaczowskim Rynku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz “Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto przez cały rok, “Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania “Nowele polskie”. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W związku z powyższym zachęcamy wszystkich (zarówno młodzież jak i różne grupy zawodowe) do włączenia się do akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i przy współpracy z Urzędem Miejskim, Starostwem Powiatowym, Biblioteką Pedagogiczną oraz Miejskim Domem Kultury.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w Narodowym czytaniu prosimy o zgłoszenie się pod nr tel. 16/ 632 93 50 w. 25 lub osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP do dnia 05.09.2019.