Koperty Życia

Powiększ obraz

Na wniosek seniorów Lubaczów przystąpił do akcji „Koperta życia”, która ma na celu ratowanie życia oraz wsparcie pracy służb ratowniczych. Dla mieszkańców naszego miasta zostały kupione zestawy, w skład których wchodzi: koperta, formularz oraz naklejka.

Inicjatywa „Koperta życia”, skierowana jest do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz samotnych z terenu miasta. Na formularzu znajdującym się w kopercie należy wpisać najważniejsze informacje o jej właścicielu: dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane lekarstwa, grupę krwi. Ważne jest aby dane zawarte w kopercie były aktualne. Informacje te potrzebne będą do podjęcia jak najszybszej pomocy medycznej przez zespoły ratownicze w razie zagrożenia życia. Do koperty można również włożyć ksero dowodu osobistego, w celu prawidłowej identyfikacji koperty z jej właścicielem. Wypełniony formularz należy włożyć do koperty i umieścić w lodówce. Dlaczego w lodówce? Bo jest ona w każdym domu i ratownicy łatwo ją zlokalizują. Lodówka oznakowana powinna być specjalną naklejką, która informuje, że dana osoba korzysta z „Koperty życia”. Służby ratownicze obsługujące Gminę Miejską Lubaczów zostali poinformowani o akcji, co znacznie usprawni ich działania. Nie mniej ważnym aspektem inicjatywy jest zwiększone poczucie bezpieczeństwa osób posiadających takie koperty.
Po przyjeździe karetki, osoby starsze, schorowane czasami nie potrafią opisać przebytych zabiegów, przeprowadzanych badań, podać informacji o zażywanych lekach lub o pobycie w szpitalu. Wiedząc, gdzie można znaleźć kartę choroby, łatwiej będzie można pomóc choremu.

Obecnie do rozdania jest 200 zestawów. Koperty można odebrać bezpłatnie w Biurze Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Lubaczowie w pokoju A10.

 

Tekst: Beata Klatka
Źródło: www.lubaczow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *