II Lubaczowskie Dni Seniora

Powiększ obraz

Zakończyły się II Lubaczowskie Dni Seniora. Głównymi punktami uroczystości były: otwarcie Centrum Aktywności Seniorów, zaduszki we wspomnieniach osób starszych oraz spotkanie z Lubaczowską Radą Seniorów.

Tegoroczne Dni Seniora rozpoczęły się 21 października (piątek) uroczystym otwarciem Centrum Aktywności Seniorów, miejsca gdzie każda osoba w wieku 60+ z Lubaczowa może przyjść, oddać się swoim pasjom, zdobyć nowe umiejętności lub nawiązać kolejne przyjaźnie.

22 października (w sobotę), w samo południe na Lubaczowskim Rynku odbyło się międzypokoleniowe grillowanie, podczas którego spotkali się mieszkańcy miasta w różnym wieku. W kolejnym dniu obchodów święta osób starszych wszyscy chętni spotkali się w Miejskim Domu Kultury z Lubaczowską Radą Seniorów, Krzysztofem Szpytem Burmistrzem  oraz zaproszonymi gośćmi. Wieczór rozpoczął się otwarciem wystawy wyróżnionych prac plastycznych w konkursie pt. „Moi dziadkowie” oraz wystawy fotograficznej obrazującej działalność lubaczowskich seniorów. Ponadto uczestnicy spotkania mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Następnie odbyła się dyskusja z członkami Lubaczowskiej Rady Seniorów i Burmistrzem. Rozmawiano o obecnej sytuacji, pomysłach i planach na przyszłość osób 60+. Nie zabrało również występów solistów oraz zespołów rozwijających swoje zdolności pod okiem instruktorów z MDK.

Ostatni punkt programu II Lubaczowskich Dni Seniora odbył się w czwartek (3 października). W Bibliotece Pedagogicznej zorganizowano Zaduszki we wspomnieniach seniorów – VII Wieków Lubaczowa wg Czesławy Manasterskiej. W atmosferze nostalgii i zadumy, z podziałem na role, odczytany został scenariusz widowiska teatralnego napisanego w 1970 r. przez Czesławę Manasterską. Inscenizacja przedstawiła historię Lubaczowa na przełomie wieków. Nie zabrakło też ciekawych anegdot z życia bohaterki wieczoru.

II Lubaczowskie Dni Seniora zostały zorganizowane w ramach projektu „Mamy Radę – damy radę”, który został dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt realizuje Fundacja Światłoczułość, działania wpiera Urząd Miejski w Lubaczowie.

Beata Klatka