DEBATA „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE” – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW

Powiększ obraz

W środę w godzinach popołudniowych w CAS odbyła się kolejna debata społeczna z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji.

Głównym tematem po raz kolejny było bezpieczeństwo. Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Zagrożenia dla osób starszych.
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Program „Dzielnicowy bliżej nas”
  • Aplikacja „Moja komenda”

Spotkanie, które prowadziła sierż. sztab. Monika Tomczyszyn – Pachołek pozwoliło na wymianę informacji między osobami starszymi a policją. Wyświetlone filmy pomogą seniorom w zainstalowaniu aplikacji „Moja komenda”, dzięki której szybciej odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się  naszym rejonem. Aby to zrobić wystarczy wpisać swój adres, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, któremu  podlega nasz rejon oraz pokaże, w której komendzie on pracuje. Aplikacja „Moja komenda” zawiera również bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Jest ona dostępna na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.

.

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z Krajową Mapą Zagrożeń, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców w całym kraju.  Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej popularnych: kradzież, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, bójka jak również oszustwa na wnuczka czy na policjanta. Za pomocą strony internetowej  każdy z nas może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy. Policja będzie te sygnały sprawdzać. Jeśli  te informacje się potwierdzą, zostaną one wprowadzone na mapy.

Na spotkaniu podsumowane zostały również wnioski zgłaszane podczas wcześniejszej debaty.

Na zakończenie na pytania przybyłych odpowiadali zastępca Komendanta Nadkomisarz Janusz Mokrzycki, Kierownik Rewiru Dzielnicowych st. asp. Janusz Jacyk, dzielnicowi mł.asp. Magdalena Kos mł. asp. Antoni Jabłoński oraz st. sierż Mateusz Maź.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali opaskę odblaskową, którą powinien mieć przy sobie zarówno pieszy jak i zmotoryzowany senior.