Debata „Bezpieczny Senior”

Powiększ obraz

W piątek  o godz. 15.00 w Centrum Aktywności Seniorów odbyła się debata, której głównym tematem było szeroko pojęte bezpieczeństwo seniorów. Przedstawiciele Komendy Policji w Lubaczowie przedstawili zagrożenia na jakie narażone są w codziennym życiu osoby starsze.

Z danych statystycznych wynika, że największa ilość przestępstw popełnianych na seniorach to przede wszystkim oszustwa i kradzieże. Najczęściej stosowane to metoda na wnuczka, policjanta, przedstawiciela opieki społecznej, nieuczciwych akwizytorów, a nawet na „litość”. Podczas spotkania seniorzy, dzięki wyświetlonym filmikom, mogli obejrzeć przykłady tych oszustw. Ponadto dowiedzieli się jak prawidłowo reagować w podobnych sytuacjach. „Bezpieczny Senior” to także osoba znająca zasady ruchu drogowego i taka, która jest widoczna na drodze. Licznie zebrani mogli sobie przypomnieć o zasadach poruszania się w ruchu pieszych, jazdy na rowerze oraz o znaczeniu elementów odblaskowych. Każdy z uczestników otrzymał opaskę, która znacznie poprawia widoczność i bezpieczeństwo pieszego na drodze.

Na zakończenie spotkania na pytania seniorów odpowiadali Komendant Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie Nadkomisarz Grzegorz Błaszczyk, zastępca Komendanta Nadkomisarz Janusz Mokrzycki, Zastępca Naczelnika Prewencji i Ruchu Drogowego st. asp. Beata Sopel, Oficer Prasowy sierż. sztab. Monika Tomczyszyn – Pachołek oraz dzielnicowi z poszczególnych regionów miasta.

Beata Klatka