Aktywny Senior – jak dbać o sprawność fizyczną po 60-tce

Powiększ obraz

 

Wczoraj (20.04.) w godzinach popołudniowych w Centrum Aktywności Seniorów odbyło się kolejne ze spotkań z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
Gościem CAS była instruktor kinezygerontoprofilaktyki, specjalistka ćwiczeń dla osób starszych.

Celem spotkania było zachęcenie seniorów do aktywności fizycznej zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Magdalena Lachowska-Wójciak, absolwentka krakowskiego AWF-u wytłumaczyła, że
w wieku 60+ najważniejsze są ćwiczenia aerobowe, tzn. takie, które dotleniają cały organizm. Marsz, jazda na rowerze, spacery, nordic walking, basen, a także rożnego rodzaju ćwiczenia ruchowe są najlepszym sposobem na opóźnienie starzenia się organizmu oraz na lepsze samopoczucie. Najważniejsze jednak jest, aby wybrać tę formę ruchu, która sprawi nam najwięcej  przyjemności.
Licznie zebranym seniorom prowadząca przedstawiła m in. informacje na temat wpływu życia na tempo starzenia się, ćwiczeń tlenowych, rodzaju ruchu polecanego dla osób w wieku senioralnym oraz przeciwskazania do ćwiczeń fizycznych. Po części teoretycznej każdy z uczestników mógł wykonać przykładowe ćwiczenia z użyciem sprzętu sportowego.

 

fot.   Anna Głowacka